Değirmenlik Lisesinin Doğuşu

okultarihiSınıflarını doldurduğunuz okulumuzun geçmişini hiç merak ettiniz mi? Bizler ettik. 
Değirmenlik Lisesi, Lefkoşa’ya bağlı, 13 kilometre uzaklıkta, Lefkoşa’nın Kuzey doğusunda, yaklaşık 7500 nüfuslu Değirmenlik kasabasında kurulmuş güzide bir lisemizdir. Değirmenlik kasabasına “Değirmenlik” denilmesinin nedeni, eskilerden Beşparmak Dağları’nın derinliklerinden gelen ve Başpınar’dan çıkan suyun birçok un değirmenini çevirmekte oluşuydu. Lisemiz “Değirmenlik Lisesi” ismini bu güzel kasabamızın isminden almaktadır.
Okulumuz, ilk müdürü merhum Mustafa Soykurt ve 5 öğretmeniyle, 1987-88 ders yılında “Değirmenlik Ortaokulu” olarak eğitim hayatına başlamıştır. İlk yıllarında binası dahi olmayan okulumuz öğrencileri Şehit Mehmet Eray İlkokulu’nda ders yapmaktaydı. Alt yapı ve kadro eksikliği gibi pek çok zorluklarla karşılaşılan o yıllarda, dönemin Milli Eğitim Bakanı Sn. Salih Coşar okulumuzun da bulunduğu Şehit Mehmet Eray İlkokulu’na bir ziyaret gerçekleştirir. Yaşanan sıkıntıları dinleyen bakan bölgeyi gezmesi esnasında, Neizan Çiftliği’ne yakın boş araziyi göstererek “İşte cenneti andıran bu yerde bir ortaokul yapılsa, hem bölge köylerine hayırlı bir iş olur, hem de Lefkoşa okullarındaki sıkışıklık biraz azalmış olur” demesi üzerine girişimler başlar. Kısa süre sonra şu anki yerimizde Değirmenlik Ortaokulu’nun temelleri atılır. 
Yüreği her zaman sevgi yüklü olan Mustafa beyden görevi devralan Sn. Esat Uluç çalışkan kişiliğiyle okulumuza değer katmanın yanı sıra, deneyimleriyle okulun hızla büyümesine ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Sn. Mehmet Altınay’ın kararıyla liseye dönüşmesine öncülük etmiştir.
Bugün, müdür Ali Yaman yönetiminde, Değirmenlik Lisesi, güçlü öğretmen kadrosuyla 500’ün üzerinde öğrencisi ile pek çok başarılara imza atarak çağdaş eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Okul Müdürümüzün Mesajı

aliyaman

OAB Başkanımızın Mesajı

Resim 248

Müjde: AB Projemiz Onaylandı.

conferencebike250